"História je učiteľkou ľudstva."
História nás učí byť hrdí na to pozitívne, čo ľudstvo od počiatku svojho vývinu dosiahlo - na obrovský pokrok vo všetkých oblastiach života.
Dôkladné poznanie histórie zároveň dáva možnosť ľuďom uvedomiť si, že človek, ktorý si hrdo hovorí "pán tvorstva", v priebehu svojej histórie napáchal aj veľmi veľa zla.
Nepochybne najväčším prešľapom ľudstva sú vojny. Vojnou neničíme len to, čo človek svojou dlhodobou prácou vybudoval, vytvoril, urobil... ale pošľapávame totálne aj všetky práva človeka. Každý inteligentný človek chápe, že najhodnotnejší na Zemi je život. Právo na život je najzákladnejšie ľudské právo. Život máme len jeden, a preto má nevyčísliteľnú hodnotu a nikto nemá právo vziať človeku to najcennejšie, čo človek má.
Bohužiaľ, svet zažil v priebehu jedného storočia až dve ničivé svetové vojny, v ktorých sa naplno prejavil hyenizmus "pána tvorstva". Slovom "hyenizmus" teraz nechtiac urážame hyeny, pretože hodnotu života si uvedomujú ešte aj zvieratá.
História dáva možnosť normálnym ľuďom pochopiť, kam až sú schopní niektorí ľudia vo svojej psychickej zvrátenosti zájsť. Dáva možnosť človečenstvu pochopiť, že normálni ľudia nesmú dovoliť agresorom, aby ľudstvo kleslo hlboko do bahna vojny, obrovského násilia, agresivity, bezcitnosti, krutosti, mučenia, zabíjania, masových vrážd...
Je nepochopiteľné, smutné a absurdné, že ešte aj v 21. storočí sú ľudia, ktorí sa neštítia zobrať život iným ľuďom zo sebeckých, egoistických dôvodov - lebo sa im niečoho máli, chcú mať stále viac a viac ... chcú rozhodovať a vládnuť nad životmi ostatných ľudí... Nech už to odôvodňujú akýmkoľvek spôsobom, je to neakceptovateľné, trestuhodné.
Dôkazom neľudskosti bol aj holokaust. Cieľom projektu holokaust bolo, aby sme si my, žiaci, pomocou poznania faktov z obdobia 2. svetovej vojny a holokaustu vytvorili vlastný názor, vedeli ho odôvodniť, argumentovať. Jednoznačne sme sa zhodli na tom, že to bolo temné obdobie ľudských dejín, že sa nesmie nič podobné nikdy opakovať. Rozhodne by sme nič podobné, nechceli zažiť. Bola svetová vojna, ľudia si neboli istí, či ich nezabijú, či nezabijú ich detí, príbuzných. Ľudia nerozhodovali o svojich životoch, boli mučení, robili sa zverské pokusy na ľuďoch, ba i na deťoch, ľudia hladovali, boli ponižovaní, zabíjaní, vyvražďovaní... Z chýb našich predkov by sme sa mali poučiť a neopakovať ich. Nemali by sme dopustiť, aby sa niečo podobné opakovalo.