• Ako sa s dieťaťom učiť?

•               AKO SA S DIEŤAŤOM UČIŤ ?
          1. Určite si hodinu, kedy sa začnete učiť.
          2. Ideálne je, ak sa príprava na vyučovanie začne okolo 16. hodiny.
          3. Učte sa vždy na jednom mieste, aby ste zbytočne nerozptyľovali žiakovu pozornosť.
          4. Nikdy sa neučte s dieťaťom v obývačke alebo v kuchyni, vypnite televízor, rádio alebo magnetofón, vypnite si mobilný telefón ( aj svojmu dieťaťu ).
          5. Pripravte si spolu s dieťaťom všetky pomôcky, ktoré pri úlohách bude potrebovať.
          6. Obrňte sa trpezlivosťou, snažte sa, aby dieťa malo všetko pohodlie a pokoj na učenie.
          7. Striedajte ľahšie a ťažšie predmety, aby ste dieťa neunavili, začnite ťažšími predmetmi.
          8. Nechajte dieťa, aby najskôr ono samo pouvažovalo nad riešením úlohy, až potom mu poraďte.
          9. Nikdy nehovorte, že úloha je príliš ťažká.
          10. Povzbudzujte dieťa slovami : Ty to určite zvládneš. Pochváľte ho aj za časť vyriešenej úlohy.
          11. Nedávajte však dieťaťu hmotnú odmenu - čokoládu mu môžete dopriať až po skončení prípravy do školy.
          12. Ak chcete, aby si úlohu prepísalo, neprikazujte.
          13. Naveďte dieťa na prepísanie povzbudením : Ty to určite dokážeš aj lepšie.
          14. Neponáhľajte sa pri učení - najme v nižších ročníkoch doprajte dieťaťu čas, aby úlohy zvládlo samo.
          15. Staršie deti nechajte, nech sa učia samé - vy už iba skontrolujte úlohy, nechajte si vysvetliť to, čo nechápete, prípadne postup riešenia.
          16. Nakoniec dieťa iba preskúšajte, od štvrtého ročníka ho nechajte hovoriť látku vlastnými slovami, dávajte mu iba pomocné otázky.
          17. Ak dieťaťu niečo nejde, vysvetlite mu, že nie je jediné a všetko treba trénovať.
          18. Menším žiakom môžete texty, ktoré sa musia naučiť naspamäť, predčítavať - - učte sa spolu po slohe alebo odsek po odseku, nakoniec celý text zopakujte, pred spaním ho môžete ešte zo žartu požiadať, aby text zopakovalo, pretože vy ste ho už zabudli.
          19. Ak bude dieťa počas prípravy do školy unavené, urobte mu krátku prestávku - pošlite ho na toaletu, dajte mu napiť, dôležité je, aby na chvíľu zmenilo aj priestor.
          20. Učenie nepodmieňujte odmenami typu - ak sa rýchlo naučíš, bude sledovanie televízie alebo spoločný nákup.